Lídrom našej výpravy na ME chodec Matej Tóth – napodobní Pribilinca a Blažeka?

ŠPORT
0 /

38294451_1769697286471542_6202840452337500160_o

Chodec banskobystrickej Dukly Matej Tóth patrí medzi hlavných adeptov na cenný kov v slovenskej výpravy, ktorá odcestovala do Berlína na majstrovstvá Európy. Predstaví sa už v utorok vo svojej disciplíne na 50 km, pričom má jasne najlepší tohtoročný čas spomedzi päťdesiatkárov.

Matej Tóth sa vracia na medzinárodnú scénu po 700-dňovej pauze! Jeho posledným vrcholným vystúpením boli olympijské hry 2016 v Riu, kde triumfoval a získal zlatú medailu. Následne ju musel obhajovať pre nezrovnalosti v biologickom pase športovca, čoho stálo účasť na majstrovstvách sveta. Pred cestou do Berlína uviedol:

„Nevnímam tlak, aj keď si uvedomujem veľké očakávania celej verejnosti. Už viac rokov som vstupoval na vrcholné podujatia s vedomím, že som najväčší favorit a že sa čaká odo mňa medaila. Z tohto pohľadu v podstate nič nové. Na šampionát sa teším, som zdravý, dobre pripravený, cítim sa dobre, niet dôvod stresovať. Päťdesiatka však vie byť zradná, je to náročná disciplína, bude to o to ťažšie, keď sa k tomu pridajú očakávané horúčavy. Verím, že sa vyrovnávam so všetkými nástrahami a podám čo najlepší výkon.“

Šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) a šéf slovenskej výpravy Banskobystričan Martin Pupiš vkladá nádeje aj do ďalších atlétov:

 „Vysoko v európskych tabuľkách a dobrú formu však majú aj ďalší Duklisti – kladivárka Martina Hrašnová, kladivár Marcel lomnický, chodkyňa na 50 km Mária Katerinka Czaková a bratislavský šprintér Ján Volko. Myslím si, že vďaka nim, no i ďalším, môžeme považovať berlínsku výpravu za historicky najsilnejšiu na ME od roku 1993.“

Spomedzi 21 nominovaných je 6 nováčikov, toľkí boli aj v Amsterdame 2016. Najviac účastí na ME má banskobystrická kladivárka Martina Hrašnová (štartuje už šiesty raz, premiéru mala v roku 2002), ktorá je s dvoma striebornými medailami zároveň najúspešnejším členom berlínskej výpravy Slovenska na doterajších ME. Piaty štart čaká kladivára Marcela Lomnického, ktorý túži získať konečne cenný kov a štvrtý raz sa na kontinentálnom šampionáte predstaví chodec Matej Tóth, pred štyrmi rokmi v Zürichu strieborný na 50 km trati.

Banskobystrická Dukla sa už môže pýšiť dvoma chodcami, ktorí získali titul majstra Európy. Oficiálna facebooková stránka Vojenského športového centra Dukla vydala status s názvom: DVAJA MAJSTRI EURÓPY ČAKAJÚ NA TRETIEHO!

V ňom sa ďalej citujú vyjadrenia týchto európskych chodeckých šampiónov:

Jozef Pribilinec po zisku zlatej medaile v Stuttgarte v roku 1986: „Každé víťazstvo v reprezentačnom drese nepokladám len za úspech svoj, ale aj tých, čo ma vychovali a vedú, najmä môjho trénera Juraja Benčíka, všetkých tých, čo mi pomáhajú nie dva týždne pred pre podujatím, ale po celý čas. Som presvedčený, že môj úspech je úspechom všetkých našich ľudí, ktorí majú radi šport, atletiku.“ /28. august 1986 denník pravda Marián Šimo/

Pavol Blažek po zisku zlatej medaile v Splite 1990: „Sovieti to sprvu nakopli, na päťke som však mal pocit, že to až také rýchle nie je, navyše – všetkých ich napomínali a ja som si povedal – chlapče, to je tvoja chvíľa. Vyrazil som vpred. To som však netušil, že dnes už nikoho pred sebou neuvidím. Predstavte si, začalo pršať, no mne hodnú chvíľu trvalo, než som to zistil. Myslel som si, že sa tak potím, že to mi steká pot – v takom tranze som bol. Na asfaltke sa nohy šmýkali, ale to už mohli padať z neba hoc aj kolesá z traktora – už by som svoje víťazstvo nepustil.“ /29. august 1990 denník Šport Peter Hanák/

Pribudne k nim ďalší citát európskeho šampióna? Na to si musíme počkať do utorka. Aj v priamom prenose RTVS uvidíme preteky Mateja Tótha, ktoré sa začnú o 8.35 hod.

NOMINÁCIA SAZ NA 24. ME V BERLÍNE (6. – 12. 8. 2018):

MUŽI (11): Ján Volko (100 a 200 m, BK HNTN Bratislava), Šimon Bujna (100 a 200 m, Slávia UK Bratislava), Tibor Sahajda (maratón, BMSC Bratislava), Martin Kučera (400 m prek., BK HNTN Bratislava), Lukáš Beer (výška, AC Stavbár Nitra), Matúš Bubeník (výška, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Tomáš Veszelka (trojskok, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Marcel Lomnický (kladivo, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Miroslav Úradník (20 km chôdza, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Matej Tóth (50 km chôdza, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Dušan Majdán (50 km chôdza, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

ŽENY (10): Alexandra Bezeková (200, 400 a 4 x 400 m Atletika Košice o. z), Iveta Putalová (400 a 4 x 400 m, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Gabriela Gajanová (800 m, AK ZŤS Martin), Emma Zapletalová (400 m prek. a 4 x 400 m, ŠK ŠOG Nitra), Daniela Ledecká (400 m prek. a 4 x 400 m, ŠK ŠOG Nitra), Martina Hrašnová (kladivo, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Lucia Vadlejch (sedemboj, AK Spartak Dubnica n/V.), Mária Katerinka Czaková (20 a 50 km chôdza, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Alexandra Štuková (4 x 400 m, BK HNTN Bratislava), Andrea Urbanová (4 x 400 m, AK Spartak Dubnica n/V.)

Autor: (bl), Foto: ilustračné + VŠC Dukla