Kladivár Dukly Marcel Lomnický už nechce zopakovať tohtoročné chyby

ŠPORT
0 /

Brazília SR OH2016 Rio de Janeiro atletika kladivo muži finále

Kladivár banskobystrickej Dukly Marcel Lomnický pozná chyby v príprave na tohtoročný svetový šampionát v atletike v Londýne. Veľmi tam túžil po medaile. Bol však príliš premotivovaný a dobrou voľbou nebol ani tvrdý tréning, ktorý si zvolil tri mesiace pred šampionátom.

Marcel Lomnický už na prvých pretekoch aktuálne skončenej atletickej sezóny poslal kladivo do vzdialenosti takmer 78 metrov. Veril si na vrchol – majstrovstvá sveta, tri mesiace pred ním zvýšil intenzitu tréningu, no všetko akosi vypálilo inak než chcel. V obsiahlom rozhovore pre SITA sa druhý najúspešnejší slovenský atlét tohto roka zamyslel nad chybami v sezóne:

„K stupňom pre medailistov na MS v Londýne mi chýbal oostup do finále. To bol prvý krok, prečo sa to nepodarilo. Potom už bolo jedno, akú som mal formu, ako som bol fyzicky a psychicky pripravený. Ak by som bol v lepšej forme, určite by som bol aj sebavedomejší. A postup by mi neušiel. Je to jedno s druhým. Dokázal som sa dostať na začiatku sezóny do dobrej formy, ale potom som v príprave urobil menšiu chybu. Tri mesiace pred Londýnom som sa vrátil k ťažšiemu tréningu, ktorý ma unavil. Aj keď som intenzívne pracoval na správnom načasovaní formy, druhý vrchol sezóny presne na majstrovstvá sveta neprišiel, resp. prišiel, ale nie taký veľký, aby mi to stačilo na postup do finále. Chybou bola aj priveľká motivácia. Ťažko sa človek sám zabrzdí, keď sa dobre cíti a je pri sile. Ťažko si povie, že menej je viac. Nevie to správne odhadnúť.“

Aj keď je tohtoročný svetový šampionát pre Lomnického sklamaním, spojenie síl so špičkovým poľským kladivárom Pawlom Fajdekom hodnotí pozitívne:

„Veľmi ma potešilo, že som sa tento rok pripojil k tréningovej skupine trojnásobného majstra sveta a úradujúceho majstra Európy Pawla Fajdeka z Poľska. Vďaka tomu som dostal nový impulz. Získal som chuť do tréningu. Prispôsobím sa po novom tomu, čo povie Pawel a naša trénerka. Ale myslím si, že to bude podobné ako pred Londýnom. Len posledné dva mesiace sa musí niečo zmeniť. Tento rok bolo všetko v novej tréningovej skupine pre mňa nové. Aj to bolo také, že som nevedel, kam idem, kde budeme bývať. Tie Pawlove destinácie som vôbec nepoznal. Teraz už viem, kde sa budeme pripravovať. Tak isto si to už viem všetko ušiť na mieru. Pre seba.“

Lomnický tvrdí, že pred ME 2018 v Berlíne nesmie zopakovať v príprave chyby z tohto roka. Postavil si vlastný kladivársky sektor. Trénujem už v ňom, teda v čase, keď je doma na Slovensku. Vo svojich tridsiatich rokoch na koniec kariéry nemyslí. Naopak jeho aktuálny pohľad smeruje práve k vytúženej medaile na európskom šampionáte.

Autor: (bl), Foto: Zdroj tasr (archív)