Kladivár Dukly Lomnický si priniesol z prestížneho EP vrhačov striebornú medailu

ŠPORT
0 /

SR Bratislava atletika Lomnický SAZ EP vrhy návrat BAX

Kladivár banskobystrickej Dukly Marcel Lomnický sa už vrátil z 18. ročníku zimného Európskeho pohára vo vrhoch v portugalskej Leirii, kde získal cez víkend  striebornú medailu. Ide doposiaľ o najcennejší slovenský kov na tomto prestížnom a tradičnom podujatí. Lomnický prekonal bronzové umiestnenia niekdajších pretekárov z Dukly, kladivára Miloslava Konopku a oštepára Mariána Bokora z chorvátskej Puly 2002.

Z úspešného vstupu do novej sezóny má radosť nielen samotný náš kladivár, ale aj atletický oddiel na Dukle. Marcel Lomnický naplnil misiu aj iným spôsobom, akoby napísal lákavú pozvánku na budúcoročný Európsky pohár, ktorý bude na Slovensku v Šamoríne, a zvýšil aj očakávanie pred nadchádzajúcou sezónou, hlavne pred atletickými majstrovstvami Európy v Berlíne. Pre SITA uviedol:

Keby som mal formu na 76 metrov, v náročných podmienkach – chlade, daždi a nezvykle dlhých pretekoch – by som hodil 73 metrov. Lenže dosiahol som takmer 76 metrov, čo jasne naznačuje, kde sa asi výkonnostne nachádzam. Druhé miesto je pekné, výkon tiež, no ako som už povedal, ťažké podmienky mi z neho čosi ukrojili. Na takomto podujatí je však dôležitejšie umiestenie.“

V Portugalsku pršalo, kruh bol mokrý, no i napriek tomu kladivo letelo pomerne ďaleko. Tridsaťročný Lomnický mal pritom na zimnom EP vrhačov premiéru. Do Leirie cestoval priamo z náročného sústredenia na juhu Portugalska v Monte Gorde, kde sa pripravoval s trojnásobným majstrom sveta Poliakom Pawlom Fajdekom. Ten napokon toto podujatie v súťaži kladivárov vyhral výkonom 77,30 m, slovenský pretekár poslal kladivo na 75,97 m, pričom po štvrtej sérii dokonca viedol. V Leirii štartovalo v mužskej kategórii až 25 kladivárov, z nich až šesť hádzalo vlani na majstrovstvách sveta v Londýne vo finále. Lomnického druhá priečka je preto oveľa cennejšia a zároveň je prísľubom, že na letných ME v Berlíne môže reálne bojovať o medailu. Náš Duklista po návrate z Portugalska pre novinárov ešte dodal:

„Na Európsky pohár sme chceli hádzať s Pawlom Fajdekom obaja už vlani, no z logistických dôvodov sme štart v Las Palmase na Kanárskych ostrovoch napokon vypustili. Teraz sme si už na jeseň nastavili tréningové plány tak, aby sme do Leirie mohli cestovať. Štart na tomto podujatí bol pre nás oboch priorita, chceli sme sa ukázať v dobrom svetle, čo sa podarilo. Tajne som dúfal, že Pawla zdolám, no uvedomoval som si, že to bude ťažké. Trénujeme spolu a dobre viem, čo v ňom je. Azda mu to vrátim na vrchole sezóny, teda na augustových ME v Berlíne.“

Marcela Lomnického čakajú v príprave na leto ešte dve náročné sústredenia. Od budúceho pondelka pobudne celý jeden mesiac na sústredení na Floride neďaleko Tampy a v Miami absolvuje 6. apríla ďalšie preteky. Od konca apríla bude ladiť formu v poľskej Spale. Európsku časť sezóny začne až koncom mája. Spomínaný vrchol sezóny, teda kontinentálny šampionát v Berlíne, je v auguste.

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR