0 /

Banskobystrickí hokejisti aj vo štvrtom zápase v rade bodovali. Tentoraz už naplno v domácom dueli s Košicami. Na striedačke sa už objavil po boku hlavného trénera Országha v asistentskej úlohe Richard Zedník.

Zápas pred TV kamerami nepriniesol veľa šancí a ani patričného vzruchu. Začal sa však vyvíjať pre nás priaznivo. Už v 52 sekunde unikol po pravej strane Cason Hohmann, mohol v prečíslení prihrávať spoluhráčom na ľavo, ale rozhodol sa zakončiť a urobil dobre. Puk poslal popri žrdi a brankára Lundströma do siete – 1:0. Ďalšiu možnosť mali Bystričania v presilovke. Lunter číhal pred odkrytou košickou svätyňou, ale prihrávka na neho bola príliš prudká. Hralo sa viac takticky, hosťom nešla finálna fáza, my sme boli pozorní v defenzíve. Do prestávky mohli navýšiť skóre iba Bartánus a Lamper, ale prvý menovaný nedokázal vysoký puk dostať medzi žrde, druhý zakončoval z pravej strany, proti bol Lundström.

V úvode streného dejstva po prihrávke Nagya zasiahol puk korčuľou Hričina a ten skončil za Lassilom. Videorozhodca však hosťom gól neuznal. My sme hrali bez zraneného Bartánusa, ktorý zostal v šatni. Východniari pridali, snažili sa vyrovnať, dobrú možnosť mal nepokrytý Novotný, ale fínsky gólman v drese HC ´05 spoľahlivo zasiahol. V 27. minúte mohol pridať druhý gól Hohmann, dostal sa pred Lundströma, no ani na tri krát ho zblízka nepokoril. V polovici duelu sme hrali presilovku, žiaľ katastrofálne. Práve počas nej mohol súper streliť góly. V prečíslení dvoch na jedného neuspel Klíma, následne Šedivý neprekonal Lassilu bez hokejky a pekne sa pred našu bránku natlačil i Boltun, no úspešnejší bol bystrický gólman. V 35. minúte to skúšal peknou strelou z medzikružia kapitán Ďatelinka, svoje kvality ukázal i švédsky brankár v drese ´oceliarov´. Do prestávky zaujal ešte prienik hosťujúceho Klímu. Snažil sa presadiť medzi dvoma našimi hráčmi, šikovne zakončoval, no Lassila opäť dobre zasiahol.

V tretej tretine sa nám naskytla presilovka, pretože Košice mali až šesť hráčov na ľade. Početnú výhodu sme dokázali využiť. Faille našiel v kruhu voľného Josha Brittaina a ten z prvej mieril presne – 2:0. Hostia boli frustrovaní, najmä kapitán Nagy. Peknú individuálnu akciu predviedol v 48. minúte Lamper, ale sám pred brankárom nepochodil. Barani si potom zbytočne skomplikovali zápas dvojnásobným vylúčením v 52. minúte. Východniari tak využil presilovku piatich proti trom, keď z pravého kruhu napálil medzi žrde pohotovo Nagy2:1. S pribúdajúcimi minútami bola snaha súpera badateľná. Lassila čelil šanciam Kafku, či aktívneho Nagya. Musel byť dokonca aj ošetrovaný v 57. minúte, no dôležité bolo, že už nekapituloval a pričinil sa tak i on o zisk troch bodov. V samom závere sme hrali presilovku, počas ktorej mali dobré príležitosti Belluš a Bubela, Lundström tiež podržal svoj tím. Sedem sekúnd pred koncom duelu fauloval ešte náš Hohmann, Košice teda odvolali brankára a vytvorili si tlak. Pred bystrickou svätyňou bolo poriadne horúco, no puk si do nej cestu nenašiel.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 1. Hohmann (Lamper), 44. Brittain (Faille, Gélinas) – 53. L. Nagy (Kessel). Rozhodovali: Baluška, J. Konc – R. Výleta, P. Šefčík. Vylúčení na 2.min: 4:5. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2457.

Banská Bystrica: Lassila – A. Sedlák, Dame-Malka, Gélinas, Mihálik, I. Ďatelinka, Kubka, J. Brejčák – Lamper, Bortňák, Hohmann – Bartánus, Bubela, M. Lunter – Brittain, Faille, Belluš – Češík, Tamáši, Andrisík – Giľak

Košice: Lundström – M. Dudáš, Šedivý, Kessel, M. Bača, Čížek, L. Matejka – Hričina, Boltun, L. Nagy – Bicek, Pacan, T. Klíma – Kafka, Vrábeľ, Jenčík – M. Novotný, Petráš, Šoltés

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme zaujímavý, bojovný zápas. Nikto si v ňom nič nedaroval. Bolo tam plno osobných súbojov. Víťazstvo sme veľmi potrebovali, aby sme sa v tabuľke posunuli vyššie. Za stavu 2:0 sme si však situáciu zbytočne skomplikovali vylúčeniami. Našťastie súper šancu na zvrat nevyužil, aj keď to tam v závere horelo. Obaja brankári si zaslúžia pochvalu. My sme radi, že sme to zvládli. Čo sa týka Bartánusa, mal menšie zranenie, nechceli sme nič riskovať, preto už od druhej tretiny nehral. Veľmi vítam prínos asistenta Riša Zedníka, predovšetkým mi pomôže s obrancami. Viem čo môžem od neho očakávať a viem, že sa na neho môžem spoľahnúť. Je tu iba na určitý čas, lebo v novembri odchádza do Ameriky, preto sme zháňali pred sezónou nového asistenta. K odchodu Hunchaka poviem len toľko, že sú to interné záležitosti klubu, ktoré sme si my vyriešili vo vnútri. Trénuje už s nami aj kapitán Tomáš Surový. Dúfam, že všetko pôjde dobre a nasledujúci týždeň nastúpi do zápasov.“

Milan Jančuška, tréner Košíc: „Bol to zaujímavý a dramatický zápas až do poslednej chvíle. Nie som spokojný s výsledkom, chceli sme bodovať a podľa priebehu zápasu sme si bodovať aj zaslúžili. Od začiatku to bol však bojovný zápas. Musím pochváliť oboch brankárov, chytali vynikajúco. Škrt cez rozpočet nám urobilo zranenie Hovorku, v podstate máme štyroch hráčov zo základnej zostavy zranených, museli sme rotovať a meniť zostavu, čo sa prejavilo v súčinnosti. V každom prípade jeden gól dať na ľade Banskej Bystrice je málo. Chýbal nám väčší pokoj vo finálnej fáze. Mali sme tam prečíslenia, ale zápas sme si prehrali vo finálnej fáze a v neúspešnej koncovke.“

Josh Brittain, autor víťazného gólu: „Bol to skvelý zápas. Celý tím vydal zo seba to najlepšie a spoločne sme sa zaslúžili o to, že sme zdolali jeden z najlepších tímov celej ligy, čo je skvelé. Dostal som perfektnú prihrávku, potom som namieril a vystrelil. Je skvelé, že sme využili presilovú hru a dali druhý gól, ktorý sme v tej fáze hry rozhodne potrebovali. Myslím si, že môžeme veľa vecí hodnotiť pozitívne. Hrali sme ako celok. Po prehre v Trenčíne je to pre nás dôležité víťazstvo. Dnes sme na troch bodoch tvrdo pracovali.“

Teemu Lassila, brankár Banskej Bystrice: Z pohľadu defenzívy to bol podľa nás najlepší zápas v sezóne. Chalani predo mnou mi poriadne uľahčovali prácu. Blokovali strely. Sme veľmi šťastní za tieto tri body. Záver bol pre nás veľmi náročný. Najprv sme hrali oslabenie troch proti piatim, kde sme dostali gól. Našťastie nám dali iba jeden a duel sme teda dotiahli do úspešného trojbodového konca. Je to veľmi cenné víťazstvo. Hlavne po poslednom zápase je to pre nás dôležité. Ukázali sme našu silu, ale musíme naďalej pokračovať v práci. Stať sa môže ešte hocičo.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Bol to boj. Vyšiel nám začiatok, potom sme Košice držali na dištanc. V druhej tretine sme sa zlepšili, mali sme dosť šancí, ale nevyužili sme ich. V tretej tretine sa nám podarilo zvýšiť z presilovky, no potom sme zbytočnými faulmi dostali Košice na koňa. V závere nás súper pritlačil, no našťastie sme to ustáli. To, že veľa gólov nepadlo, je aj zásluhou dobrých obrán. My sme sa snažili nepúšťať súpera do šancí, tie ktoré sme si vytvorili, sme zväčša nevyužili. Chvalabohu, že to takto napokon dopadlo.“

Petr Kafka, útočník Košíc (bývalý bystrický hráč): „Ťažké to bolo. Nejako zvlášť som sa na tento zápas netešil. Bol som trochu nervózny, ale postupom času som sa dostával do hernej pohody. V závere to už bolo z mojej strany dobré. Škoda, že sme tu neuhrali nejaký bod, ale podali sme bojovný výkon, máme sa od čoho odraziť. Tri roky som žil v Banskej Bystrici a hral za ňu. Mám tu veľa kamarátov. Takže mal som toto všetko v hlave, bolo to ťažké. Som aspoň rád, že ma diváci nevypískali. Bohužiaľ, dve šance, do ktorých som sa dostal, som nevyužil. Tak snáď v ďalších zápasoch sa mi to podarí. Tento duel bol dosť defenzívny, bola to taká ´búchaná´. Nešlo o atraktívny zápas pre divákov. Chýbali tam pekné kombinácie, mne osobne sa tento zápas neľúbil. Bol to boj. My sme urobili taktickú chybu pri striedaní, čo nás stálo tri body.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová