Bystričan Vlado Výbošťok na atletických MS veteránov v Malage s medailovými ambíciami

0 /

V dňoch 4. – 16.  septembra  2018 sa v španielskej Malage konajú Majstrovstvá sveta v atletike veteránov. Banská Bystrica a Slovensko budú mať na tomto svetovom šampionáte svoje želiezko v ohni – šprintéra Vlada Výbošťoka (71).

Vo svojej bohatej atletickej kariére medzi veteránmi získal „Slovenský Bolt“, ako nazývajú novinári tohto 71 – ročného šprintéra z Banskej Bystrice pre jeho rýchlosť aj vo vysokom veku, získal na svetových a európskych šampionátoch už 81 medailí, z toho 41 zlatých, 21 strieborných a 19 bronzových. Je držiteľom svetových rekordov v šprinte na 60 m (7,81 sek.) a na 100 m (12,37 sek.) v kategórii M65 ako najrýchlejší senior planéty.

vlado vybostok8 s boltom

Svoje medailové ambície netají Vlado Výbošťok ani pred štartmi na 100 a 200 metrov v kategórii M70 v Malage:

„V nedeľu som priletel do španielskej Malagy na MS veteránov a dúfam, že nejaká medaila pribudne v šprinte na 100 metrov, aj keď tam mám 51 súperov v kategórií nad 70 rokov. Na 200 m to bude 47 súperov na štarte. Celkom sa na MS veteránov prihlásilo 8.000 pretekárov, takže to bude riadna masovka, držte mi palce.“

Pre Výbošťoka to bude vrchol tohtoročnej sezóny na otvorenej dráhe. V marci úspešne reprezentoval  Slovensko a Banskú Bystricu na XII. Halových majstrovstvách Európy veteránov v Madride, kde v šprinte na 60 metrov získal bronzovú medailu a časom 8,44 sek. vytvoril nový slovenský rekord v kategórii M70.

Po minuloročnej náročnej sezóne, keď musel prekonávať problémy po zranení kolena, sa tohto roku náš najlepší atletický veterán postupne dostáva do formy. Má za sebou víťaznú stovku na júnovej Zlatej tretre v Ostrave za 14,11 sek. (v prepočte podľa veteránskych tabuliek vzhľadom na vek 10,88 sek.).

vlado vybostok1

Šprint na 100 m vyhral aj na júlových veteránskych Majstrovstvách SR v Košiciach za 14,05 sek. (v prepočte 10,83 sek. s protivetrom – 2,4 m/s), okrem toho bol bronzový na 200 m a vo vrhu guľou.  Svoju formu však Vlado Výbošťok ladil na Malagu:

„Na Majstrovstvá Slovenska som išiel s cieľom vyhrať oba šprinty. Na stovke som porazil mladších šprintérov, čo ma potešilo, ale na špecifickej dvojstovke som v júli ešte nemal toľko nabehané. Vrh guľou bola iba doplnková disciplína. Skúsil som ju, pretože som vtedy intenzívne posilňoval a mal potrebnú silu. Formu som potom dolaďoval potom v rýchlosti a technike behu, aby som sa nastavil do nej v správnom čase.“

My budeme Vladovi Výbošťokovi držať palce, aby mu to v Malage „cinklo“. O jeho účinkovaní Vám prinesieme aktuálnu reportáž.