FOTO: BBL 2018 – Lasickiené atakovala rekord, Baršim senzačne prehral s Číňanom Wangom

ŠPORT
0 /

BBL 2018

Prekvapujúcim víťazom súťaže mužov na 24. ročníku medzinárodného výškarského mítingu Banskobystrická latka (BBL) sa stal Číňan Jü Wang v absolútnom osobnom rekorde 231 cm. Superfavorit Katarčan Baršim prehral po prvýkrát od septembra 2016. Skončil totiž druhý. V ženskej súťaži atakovala rekord BBL Ruska Maria Lasickiené, napokon zvíťazila výkonom nad dva metre – 202 cm.

Súťaž žien

Lasickiené prekonala 202 cm na druhý pokus. Dosiahla druhý najlepší výkon na svete v tomto roku. Svoju sériu bez prehry predĺžila na číslo 33. Ruska po šiestich rokoch dosiahla výkon lepší ako dva metre. Trikrát sa pokúšala aj o jednocentimetrové zlepšenie rekordu mítingu Chorvátky Blanky Vlašičovej 205 cm z roku 2006, ale ani jeden skok už nevyzeral nádejne. Na Marii Lasickiené sa zrejme prejavila únava, jej tretí skok na 206 cm bol celkovo už jej pätnásty v súťaži! Po skončení pretekov pre divákov na štadióne v interview prezradila:

„Cesta k tomuto víťazstvu nebola jednoduchá. Nevedela som dlho nájsť správny rytmus. Našťastie aj vďaka vám – výbornému publiku, som ho našla. Veľmi som chcela prekonať Vlašičovej rekord mítingu, no už mi chýbali sily. Dúfam, že o rok sa do Banskej Bystrice vrátim a predvediem lepší výkon ako dnes.“

Lasickiené skákala v bystrickej hale na Štiavničkáchdruhý raz. V roku 2015 skončila piata výkonom o 10 cm slabším (192 cm) ako v tomto roku. Na druhom mieste skončila vo svojom štvrtom štarte na BBL Levern Spencerová zo Svätej Lucie so 194 cm, o 3. miesto sa podelili víťazka spred troch rokov Alessia Trostová z Talianska a juniorská exmajsterka sveta i Európy Češka Michaela Hrubá, keď obe prekonali 191 cm.

Z dvojice Sloveniek si lepšie počínala domáca výškarka Tatiana Dunajská z banskobystrickej Dukly. Na prvý raz zvládla 175 cm a na druhý si vyrovnala svoje tohtosezónne maximum 180 cm. Pre Bystricoviny a SITA uviedla:

„Tešila som sa na toto podujatie, je to pre výškarov sviatok, no som sklamaná. Už tretí raz za sebou som na Banskobystrickej latke skočila 180 cm, chcela som viac. Každopádne na to mám, len treba asi lepšiu konšteláciu hviezd. No čo už, o rok to skúsim znova.“

Juniorka Monika Zavilinská z AK Junior Holíč po 11 pokusoch v predpoludňajšom finále slovenského seriálu Latka piatich miest, kde si utvorila absolútne osobné maximum 183 cm, zopakovala vlaňajších 180 cm z hlavnej súťaže BBL. Dosiahla ich na tretí pokus, no ďalší „osobák“ 184 cm bol už nad jej sily a skončila desiata. Pre náš portál a spomínanú tlačovú agentúru povedala:

„Predpoludním sa mi skákalo výborne, z osobného rekordu mám veľkú radosť. Veľmi dobre som sa cítila aj v rozcvičke pred hlavnou súťažou. Preto škoda, že 184 cm odolalo. Hoci som naskákala veľa pokusov, necítila som sa príliš unavená, no už mi chýbali sily.“

Súťaž mužov

Čínsky 26-ročný Jü Wang doposiaľ nikdy nebol vo finále na významnom podujatí, jeho životný úspech je bronz na Svetovej univerziáde 2013. Na Banskobystrickej latke začal na 215 cm a všetky postupné výšky až do víťazných 231 cm prekonal na prvý pokus. Katarčan Baršim doplatil na to, že na 225 cm mal jednu opravu. Aj on potom zdolal ďalšie výšky vrátane 231cm, ale keďže už nedosiahol viac, skončil napokon senzačne druhý! Víťaz pretekov Jü Wang netajil po pretekoch pred mikrofónmi médií radosť:

„Pred pretekmi som si ani len nedokázal predstaviť, že môžem vyhrať. Skákalo sa mi však skvele, sektor bol výborný a takisto aj diváci. Bolo to veľmi vzrušujúce popoludnie, bol som nabudený a veľmi sa mi páčila hala. Porazil som Baršima, čo sa nestáva často. Mal som však šťastie. Jemu sa to dnes nepodarilo, mne áno, ale ako hovorím, veľkú rolu v tom hralo hlavne šťastie. Nikdy som takúto atmosféru nezažil. Som veľmi šťastný, že som tu mohol byť a ďakujem každému, kto ma podporoval. Uvidíme, kedy sa sem vrátim. Možno už o rok, ale to závisí od mnohých vecí. Tento rok však môžem byť spokojný, pretože sa mi podarilo skočiť môj osobný halový rekord. Pre Čínu aj mňa to rozhodne znamená veľa, ale ja som sa neprišiel silou mocou byť o výhru za každú cenu, chcel som proste skákať čo najdlhšie.

Najlepší atlét sveta, favorizovaný Katarčan Mutaz Baršim prehral po takmer roku a pol prvé preteky, nemohol byť teda spokojný, čo ani netajil:

„Úprimne, nie som spokojný. Mohol som skákať oveľa lepšie, ale nestalo sa tak. Teraz musím s trénerom opäť poriadne pracovať, rozobrať si chyby a pokúsiť sa ich do ďalšej súťaže odstrániť. Skákal som síce celkom vysoko, ale nepodarilo sa mi dostať cez latku. Môj tréner vie, čo treba robiť, takže to bez problémov dáme dohromady. Neplánujem sa zúčastniť mnohých halových podujatí, takže s trénerom budeme mať viac času na doladenie problémov. Je pravda, že Banská Bystrica ma asi miluje, ja týchto ľudí tiež. Všetci povzbudzovali ako zvyčajne. Verím, že aj keď som im nepredviedol to najlepšie zo mňa, tak sa o rok vrátim a napravím to.

Obaja slovenskí výškari Lukáš Beer a Matúš Bubeník, ktorým sa v Banskej Bystrici v minulosti darilo a v hale na Štiavničkách si utvorili absolútne osobné maximá, tentoraz stroskotali na 225 cm. Člena našej banskobystrickej Dukly Bubeníka klasifikovali až na 10. mieste s 220 cm (na prvý pokus), čo bolo po hustopečských 230 cm v závere januára výrazne menej, než očakával. Pre Bystricoviny a SITA povedal:

„Nie som spokojný s výkonom. Ani jeden skok mi nevyšiel tak, ako som si predstavoval. Nechytil som sa správne. Čakal som na skok, ktorým by som sa chytil a dostal sa do súťaže, ale neprišiel. To bola hlavná príčina. Neviem presne, v čom bola chyba, pretože formu mám dobrú. Nechcel som sa príliš prehecovať. Ak by som sa chytil nejakým pokusom, bolo by to lepšie. V druhom pokuse na 225cm mi chýbalo trošku viac šťastia a tretí bol zlý, ten mi uletel. To najlepšie som si nechával schované, ale už k tomu nestihlo prísť. Škoda.“

Košičan Lukáš Beer (AC Stavbár Nitra) bol vo svojom siedmom štarte na BBL spokojnejší, keďže v tretích pretekoch v roku o centimetrík posunul sezónne maximum na 220 cm, ktoré prekonal na druhý pokus a stačilo to v 15-člennej konkurencii na 13. miesto. Pred naším mikrofónom uviedol:

„Hoci som sa zlepšil, nie som so sebou spokojný. Mám natrénované približne rovnako ako vlani, keď som si utvoril osobný rekord, ale technicky sa mi zatiaľ veľmi nedarí, mám rozhádzaný aj rozbeh. Chcel by som do konca halovej sezóny ešte posunúť svoje maximum čo najviac.“

VÝSLEDKY BBL 2018:

Ženy: 1. Lasickiené (Rus.) 202, 2. Spencerová (Sv. Lucia) 194, 3. Trostová (Tal.) a Hrubá (ČR) 191, 5. Demirevová (Bul.) 191, 6. Skoogová (Švéd.) 191,… 9. Tatiana Dunajská 180, 10. Monika Zavilinská (obe SR) 180.

Muži: 1. Jü Wang (Čína) 231, 2. M. Baršim (Kat.) 231, 3. Thomas (Bah.) 231, 4. Bednarek (Poľ.) 228, 5. Nedosekov (Biel.) 225, 6. Baniótis (Gréc.) 225,… 10. Matúš Bubeník 220, 13. Lukáš Beer (obaja SR) 220 (sezónne maximum).

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský