Banskobystrická latka s kvalitnými svetovými výškarmi, príde aj Brit Grabarz

ŠPORT
0 /

img_7636

Štartová listina blížiaceho sa 23. ročníka halového výškarského mítingu Banskobystrická latka naberá na kvalite. V mužskej súťaži pribudla k avizovaným Erikovi Kynardovi a Donaldovi Thomasovi ďalšia hviezda. Ide o olympijského medailistu Brita Robbieho Grabarza.

Robbie Grabarz je bronzový medailista z OH 2012, štvrtý z OH 2016 a tiež strieborný z halových MS 2016. Pochváliť sa môže aj zlatom z majstrovstiev Európy 2012 a striebrom z vlaňajška. 2016. Jeho osobné rekordy majú hodnotu 237 cm vonku a 234 cm v hale. Práve na Štiavničkách zaznamenal vlani svoj najlepší výkon od roku 2012, keď po zdravotných peripetiách v predchádzajúcich dvoch sezónach prekonal 233 cm a skončil na Banskobystrickej latke 2016 celkovo štvrtý.

Avizovaný americký výškar Erik Kynard skončil vlani na halových MS tretí, na olympiáde v Riu de Janeiro šiesty a stal sa celkovým víťazom súťaže výškarov v rámci prestížnej Diamantovej ligy. Šoumen z Kansasu bude mať na Banskobystrickej latke premiéru. Začal pôsobiť ako trénerský asistent na Kansaskej univerzite a tvrdí, že jeho potenciál mieri až k svetovým rekordom. Zatiaľ má osobné rekordy 237 cm vonku a 234 cm v hale.

Donald Thomas si v tomto roku zlepšil osobný rekord na 237 centimetrov. Majster sveta z roku 2007 sa dostal aj do finále na OH v Riu (7. miesto) a halových MS (10.). Na BBL si v roku 2016 vyrovnal halový osobný rekord 233 cm, a to hneď v prvom štarte roka. Pre Thomasa to bude už štvrtý štart na našom výškarskom podujatí, najvyššie bol práve vlani, keď skončil na treťom mieste.

Tradične sa na bystrickej latke ráta s najlepšími Slovákmi Matúšom Bubeníkom a Lukášom Beerom. V súťaži žien sa žiaľ v tomto roku neobjavila na Slovensku kvalitná výškarka s parametrami na medzinárodnú súťaž. Najlepšie domáce výškarky spod Tatier však budú mať šancu dostať sa do hlavného programu Banskobystrickej latky 2017.  Podmienkou je víťazstvo na finálových pretekoch seriálu Latka piatich miest a výkon aspoň 180cm. Dosiahnuť ho môžu predpoludním v deň konania BBL 8. februára na Štiavničkách. U mužov je táto méta v rámci podujatia 218 cm

Obohatila sa už aj štartová listina žien nášho výškarského mítingu pod Urpínom. Divákom sa predstaví rekordérka ostrova Sv. Lucia v Karibskom mori Levern Spencerová, ktorá chce v tomto roku atakovať dva metre. Na halových MS skončila piata a na OH na šiestom mieste, čo sú jej najlepšie umiestnenia na vrcholných podujatiach. V hale si v tomto roku vyrovnala osobný a národný rekord 195 cm a v lete skočila 196 cm, keď bola druhá na Diamantovej lige v Paríži. Na Štiavničkách bude štartovať po tretí raz, najvyššie skončila vlani štvrtá.

Jej súperkou bude Chorvátka Ana Šimičová. Ide o bronzovú medailistku z ME 2014 s maximami 199 cm vonku a 195 cm v hale.

Premiéru bude mať v Banskej Bystrici extravagantná Američanka Inika McPhersonová. Jej osobným rekordom je nateraz výkon 196cm, pričom vlani skončila na OH v Riu desiata. Následne sa jej však darilo na mítingoch Diamantovej ligy. V Zürichu bola druhá a v Bruseli tretia.

Banskobystrická latka sa koná v stredu 8. februára v hale na Štiavničkách a bude prvým podujatím 2. ročníka Medzinárodnej výškarskej tour. O celkových víťazoch a držiteľoch prémie 5000 USD sa rozhodne na druhom podujatí, Beskydskej laťke v Třinci v sobotu 11. februára.

Autor: (bl), Foto: ilustračné, archívne (Bystricoviny)